امروز یکشنبه بیست و هشتم دی ماه سال یک هزار و سیصدو نود و نه 1399/10/28

ورزشهای همگانی مجازی
برگزاری اولین جشنواره غیر حضوری ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت. دانشجویان،کارمندان و اساتید با جوائز ویژه در سه رشته درون دواحدی، استانی و کشوری در چهار رشته : طناب زنی - روپایی - شنای سوئدی- بارفیکس لینک ورود:https://formafzar.com/form/fgzx2 مهلت تکمیل فرم اطلاعات :25 دی ماه فرم را داخل مرور گر کروم بازنمائید.پس از ارسال ، کد رهیکیری رزافت نمائید .

ورزشهای همگانی مجازی

ادامه مطلب ...


 روز ورزش پهلواني:


 
اول مردادماه روز فرهنگ پهلواني و ورزش زورخانه اي

مي گويند نخستين كسي كه طرح زورخانه را ريخت پورياي ولي بود. زورخانه به مكاني مي گويند كه مردان در آن ورزش مي كنند و بيشترين زورخانه ها در كوچه و پس كوچه هاي شهر ساخته شده و بام آن گنبدي و كف آن گودتر از كف كوچه است.

در آن كوتاه و يك سختي است و هر كه بخواهد از آن بگذرد و داخل زورخانه شود بايد خم شود. در گذشته اين در يك راهروي باريك با سقف كوتاه باز مي شد و از آن به سر در زورخانه مي رسيد، اما امروزه برخي از درب ورودي هاي زورخانه ها به صورت دو لختي و با فاصله يك پله متر يك به سر در هم باز مي شود.


تاريخچه ورزش زورخانه اي:

ورزش زورخانه اي يا ورزش باستاني و يا ورزش پهلواني، نام مجموعه حركات ورزشي با اسباب و بي اسباب و آداب و رسوم مربوط به آنهاست كه در محدوده تاريخي و فرهنگي ايران از گذشته هاي دور رواج داشته است، پورياي ولي رادمردي كه بعد از عمري برخاك نشاندن پهلوانان و قهرمانان در كشورهاي مختلف، سرانجام با بر زمين زدن نفس خويش به عرفان رسيد و جاودانه شد و در 23 ژوئيه سال 1322 ميلادي مطابق با 722 هجري قمري اول مردادماه روي نقاب خاك كشيد و به سراي باقي شتافت و در همين خاك به بقاي الهي رسيد و به همين سبب تاريخ فوت وي را روز ورزش زورخانه اي ناميدند.

بازگشت